Úvod »Úprava vody zo studne» AquaClear RO6 + UV lampa
Čo je reverzná osmóza?
Reverzná osmóza je relatívne nový, ale efektný spôsob úpravy pitnej vody. Pri osmotickej úprave sa odstraňuje 85 – 98 % všetkých kontaminantov. Reverzná osmóza pracuje na princípe semi-permeabilnej (polopriepustnej) membrány. Molekuly väčšie ako molekuly vody neprejdú cez osmotickú membránu, takže membrána prepustí molekuly vody, avšak neprepustí rôzne prímesi a nečistoty. Takto sa cez osmotickú membránu dostane len určité množstvo vody, zvyšná voda obmýva povrch membrány a odvádza znečisťujúce látky do odpadu. Aby sa neupravená voda začala filtrovať, je potrebný určitý tlak (postačuje bežný tlak vo vodovodnej sieti), voda začína prenikať cez polopriepustnú membránu tak, že na nej zostávajú nečistoty a do valca s čistou vodou prenikajú iba molekuly čistej vody. To je princíp reverznej osmózy.
Prečo filtrovať vodu?
Podľa oficiálnych zistení až 40 % domácností je zásobovaných pitnou vodou, ktorá obsahuje nadmerné množstvo chlóru a vyše 80 % studní na Slovensku nespĺňa základné hygienické normy pre pitnú vodu. Určite ste už videli rôzne sfarbenú vodu v pohári, alebo vodu bolo nepríjemne cítiť. Čistá pitná voda má byť bez chuti, vône či zápachu s prirodzene čírou farbou. Voda by nemala obsahovať nadmerné množstvá dusičnanov, chlóru ani ťažkých kovov. Vodu prevarením nezbavíte škodlivých látok, len zvýšite ich koncentráciu, pretože časť vody sa odparí. Najlepšie je vodu filtrovať aj na varenie aj na pitie. Voda, ktorá nie je filtrovaná, predstavuje vážne zdravotné riziko, pretože organizmus zaťažuje rôznymi škodlivými látkami a tým znižuje imunitu organizmu.
Filtračný systém je určený na využitie v domácnosti i v rozličných stravovacích a ubytovacích zariadeniach, podnikoch či zdravotných zariadeniach.
Reverzná osmóza RO6 UV
Systém reverznej osmózy RO6 + UV lampa odstraňuje širokú škálu nečistôt, neobsahuje škodlivé látky, nevysušuje a nedráždi Vašu pokožku, nezanáša cievy, takto upravená voda je ideálna na prípravu jedál a nápojov, zlepšuje ich chuť a vôňu a taktiež je ideálna na použitie do varných kanvíc a naparovacích žehličiek, pretože nespôsobuje vodný kameň.
1.Mechanická pre-filtrácia – zabezpečuje odfiltrovanie mechanických nečistôt, ktoré by mohli zaniesť RO membránu. Môže sa použiť aj dvojitá mechanická pre–filtrácia 20 µm.
2.Mechanická pre-filtrácia – zabezpečuje odfiltrovanie mechanických nečistôt, ktoré by mohli zaniesť RO membránu. Môže sa použiť aj dvojitá mechanická pre–filtrácia 20 5 µm.
3.Pre-filtrácia aktívnym uhlím – zbavuje vodu chlóru, odstraňuje karcinogénne trihalogénmetány a širokú škálu ďalších škodlivých organických látok.
4.Membrána reverznej osmózy – odstraňuje z vody 85 – 98 % rôznych kontaminantov – dusičnanov, železa, ťažkých kovov, mikroorganizmov a pod.
5.Post-filtrácia aktívnym uhlím – absorbuje posledné zvyšky organických zlúčenín s nízkou molekulovou hmotnosťou a prispieva k odstráneniu nežiaducich pachov a zlepšeniu chuti vody.
6.Mineralizátor – Filtračný systém je možné doplniť prídavným mineralizátorom, ktorý obohatí pitnú vodu o minerály ako napr. vápnik a horčík.
7.UV lampa sa používa hlavne na elimináciu 99,98% baktérií a mikroorganizmov obsiahnutých vo vode. Zabraňuje rastu baktérií bez použitia chemikálií alebo minerálneho odstraňovania. Hlavnou výhodou je rýchla a jednoduchá inštalácia. Životnosť UV lampy je 8000hod. (cca 12 mesiacov), leštené vnútro komory z nehrdzavejúcej ocele zvyšujúce efektívnosť UV žiarenia.
Účinok na baktérie: Bacillus anthracis, bacillus subtilis, escherichia coli, proteus vulgaris, pseudomonas aeruginosa, salmonella, staphylococcus aureus a iné.
Účinok na kvasinky: Saccharomyces ellipsoideus, saccharomyces sp.
Prietokový obmedzovač – slúži na obmedzenie prietoku vody, ktorá obmýva povrch membrány a odvádza znečisťujúce látky do odpadu. Bez prietokového obmedzovača by nebol vytvorený potrebný tlak na pretlačenie vody cez membránu a takmer všetka voda by smerovala do odpadu.
Zásobník vody – tu sa zhromažďuje čistá voda, ktorá pod tlakom prešla cez RO membránu.
Automatický uzatvárací ventil – voda vstupujúca do RO membrány prechádza cez tlakom riadený ventil. Počas plnenia zásobníka vody vzrastá tlak vody na výstupe RO membrány. Keď sa zásobník vody naplní, tlak vody automaticky uzavrie vstup vody do membrány a zabráni tomu, aby voda unikala do odpadu. Odčerpaním vody zo zásobníka sa tlak vody na výstupe reverznej osmózy zníži a ventil sa znovu otvorí.